poniedziałek, 16 maja 2011

Alterglobalizm w sztuce współczesnej. [ banksy blu bernini ]

    Ruch alterglobalistyczny zauważalny jest na całym świecie. Jest to ruch społeczno-polityczny który należy do kultury alternatywnej co mówi nam już sama nazwa. Alterglobaliści sprzeciwiają się wybranym problemom globalizmu, przede wszystkim wyzyskowi dużych korporacji a także degradacji środowiska czy też nierozwiązanym problemom Trzeciego Świata. To właśnie te przesłanki łączą wszystkich alterglobalistów. Istnieją różne modele ideologiczne alterglobalistów dlatego nie można „wrzucić wszystkich do jednego worka” ale wszyscy przeciwstawiają się tym samym problemom. Alterglobaliści czerpią swoje poglądy mniej lub bardziej z takich idei jak anarchizm, pacyfizm czy marksizm.
    O ruchu alterglobalistycznym rzadko słyszy się w mediach; trudno nie oprzeć się wrażeniu że to dlatego iż alterglobaliści przeciwstawiają się systemowi, gospodarce neoliberalnej czy kapitalistycznym korporacjom. Rzadki widok tego ruchu w mediach wcale nie osłabia prawomocności poglądów tego ruchu. Alterglobaliści to nie tylko często źle kojarzący się w społeczeństwie anarchiści mieszkający w squatach, ale także intelektualiści tacy jak np. Naomi Klein która napisała książkę „No Logo” nazywaną „Biblią Alterglobalistów”. Teoria związana z tym ruchem pojawia się na uczelniach wyższych, w książkach i wielu filmach dokumentalnych nie chętnie puszczanych w telewizji, dostępnych najczęściej na niezależnych portalach internetowych. Przekaz pewnych poglądów można przemycić także w muzyce, malarstwie i w innych dziedzinach sztuki.
  Ja wybrałem street art ponieważ moim zdaniem to sztuka należąca do kultury alternatywnej ze względu na swoją formę. Street Art jest pełnoprawną sztuką mimo tego iż jest bezprawną ingerencją w miejscach publicznych. Street Art to nie tylko graffiti ale także plakat, naklejka (tak zwana wlepka) itp. Jednym z najbardziej znanych „ulicznych artystów” jest Banksy. Brytyjczyk który nie pokazuje swojej twarzy. Jego prace są na wysokim poziome o czym świadczą wystawy i aukcje z jego pracami. Mimo tego cały czas tworzy on wiele prac nielegalnie nie zarabiając na tym. Jego prace na aukcjach sprzedawane są za bardzo duże pieniądze a jednocześnie często mają przekaz antykapitalistyczny. Jedni krytykują go za to, drudzy doceniają że potrafi zarabiać w systemie kapitalistycznym za to że go krytykuję. Dzięki temu że jest tak znany, więcej ludzi może zainteresować się tematami bliskimi alterglobalizmu.
 
Poniżej Jezus w jego wykonaniu:


  Można różnie interpretować tą sztukę, według mnie: Jezus umarł na krzyżu za nasze grzechy, tutaj widzimy Jezusa trzymającego torby z zakupami jednocześnie wisząc na krzyżu. To tak jakby był obciążony naszym nowoczesnym grzechem czyli konsumpcjonizmem który wytworzył wraz z nadprodukcją globalny kapitalizm. Ciekawą pracą jest też graffiti przedstawiające błogosławioną Ludwikę wysamplowaną z zdjęcia nagrobka wykonanego przez słynnego rzeźbiarza i architekta Berniniego.

Poniżej zdjęcie nagrobka w wykonaniu Berniniego a następnie kontrowersyjna przeróbka Banksy'ego (krytykująca konsumpcjonizm).Kolejnym znanym w środowisku street art'owym artystą jest pochodzący z włoch Blu. Jego dzieła posiadają różną tematykę; poniżej jego praca wykonana w Lisbonie.


Jak widać na koronie umieszczone zostały loga wielkich korporacji zajmujących się wydobywaniem ropy, produkowaniem i sprzedażą oleju czy benzyny. Moim zdaniem przekaz tej pracy jest bliski ideom alterglobalistycznym. Prace Blu możemy zobaczyć na całym świecie między innymi w Warszawie. Oczywiście możemy je też obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej podobnie jak prace Banksy'iego.

To tylko garść przykładów prac street-artowych bliskich tematyce alterglobalizmu. Dużo więcej można odnaleźć przeszukując rozmaite strony www związane z sztuką ulicy.


Zdjęcia znalezione:

2 komentarze:

  1. Wszystko fajnie z jednym ale....gdzie jest ten kapitalizm się podział?

    OdpowiedzUsuń