piątek, 24 grudnia 2010

Electronic music guide / Minimalizm

"..."Minimalizm" stał się też słowem kluczem w brytyjskim nurcie garage (utrzymanej w średnich tempach hybrydzie stylów house i drum'n'bass). Przez kilka lat jego twórcy usiłowali przekształcić specyficznymi dla siebie rytmami muzykę pop i R&B. Potem do głosu doszli jednak przedstawiciele szkoły zwanej "grime" albo "sublow": Dizzee Rascal, Wiley, Plasticman itd., którzy zredukowali swoje produkcje do rozmytych basów i przesterowanych werbli, pozostawiając rozległe przestrzenie ciszy pomiędzy uderzeniami. Naturalnie ta tendencja nie była bez związku ze wzrostem znaczenia MC, którzy wypełniali owe "luki". Garage - pierwsza rdzennie brytyjska odmiana hip-hopu - stał się wylęgarnią nowego pokolenia wokalistów, rapujących bądź improwizujących na podwójnych obrotach i łączących wpływy amerykańskie z jamajskimi. Z drugiej strony przykład amerykańskiego hip-hopu dowodzi, że gęste beaty oraz partie wokalne dają się pogodzić. Dlatego można podejrzewać, że "odchudzenie" garage'u równie dużo miało wspólnego z utylitarnymi celami, co z czysto finansowymi aspiracjami producentów..."

Philip Sherbourne

.........................................................................................................................
Pojawienie się minimalizmu w muzyce elektronicznej kojarzy mi się z buntem przeciwko przeżutej tradycji pop'u i rocka. Ciekawe są bardzo powiązania muzyczne i rozwój gatunków (jak widać w zamieszczonym powyżej cytacie P.Sherbourne'a). Pojawia się minimalizm w muzyce techno (Niemcy) i house (Ameryka). Pojawia się brytyjski trend - Garage, UK Garage, Speed Garage, 2 Step Garage - który wyrósł z muzyki house i jamajskiego dub'u (który dzisiaj powstaje głównie w UK). Z garagu wywodzi się grime - brat dubstepu ale powiązany również z amerykańskim hip hopem. Dubstep wywodzi się z uk garage i dub 'u.
Można by o tym pisać bez końca, jednak myślę że warto znać podstawy, jeśli uwielbiamy jakiś konkretny gatunek muzyczny. Ta strona: http://techno.org/electronic-music-guide/ może wam dużo objaśnić. 
Pozdrawiam.


1 komentarz:

  1. Polecam wszystkim przewodnik, który podał Ufo w artykule. Wachlarz gatunków bardzo szeroki, pełno dobrych muzycznych przykładów. Super sprawa nawet dla największych ignorantów muzycznych.

    OdpowiedzUsuń